مدیر مرکز سواد فضای مجازی: استفاده از فضای مجازی ضرورت و الزام است

مدیر مرکز سواد فضای مجازی: استفاده از فضای مجازی ضرورت و الزام است

مدیر مرکز سواد فضای مجازی: استفاده از فضای مجازی ضرورت و الزام است

فرانگرـ مدیر مرکز سواد فضای مجازی سازمان سراج: بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب “استفاده از فضای مجازی یک ضرورت و الزام است” لذا سواد فضای مجازی فرصت کنشگری ایجابی اقتدارآفرین برای کشور محسوب می‌شود، پس پرواز را بیاموزیم، تا به اندازه زمین تا آسمان گسترده شویم.

به گزارش فرانگر به نقل از پرتال سازمان سراج دفتر اردبیل، مدیر مرکز سواد فضای مجازی سازمان سراج روز گذشته در کارگاه آشنایی با اصول و مبانی سواد فضای مجازی در جمع مسؤولان دانشگاه محقق اردبیلی و دانشجویان این دانشگاه، همچنین، در نشست هم‌اندیشی فضای مجازی با حضور مدیران و برخی مسؤولان استانی در دانشگاه آزاد اسلامی حاضر شد و به بررسی چرایی لزوم سواد فضای مجازی پرداخت.

احمدرضا متین‌فر در سمینار آموزشی ویژه دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی تحت عنوان کارگاه آشنایی با اصول و مبانی سواد فضای مجازی با استناد به فرمایش مقام معظم رهبری که “استفاده از فضای مجازی ضرورت و الزام است” اظهار کرد: سواد فضای مجازی از ضروریات جامعه امروز بوده و فرصت کنشگری ایجابی اقتدارآفرین برای کشور به حساب می‌آید.

مدیر نخستین کلینیک ترک اعتیاد اینترنتی ایران، سواد رسانه‌ای را علم تنظیم‌کننده روابط میان مخاطب و رسانه برشمرد و در تعریف آن تصریح کرد: کسب دانش و بینش لازم در برخورد با محتوای پیام‌هایی که با آنها مواجه می‌شویم؛ قدرت تحلیل، تفسیر و ارزیابی پیام‌ها؛ توانمندی قرائت و رمزگشایی متون رسانه‌ای؛ اندیشیدن عمیق و دقیق پیرامون پیام‌های دریافتی و آگاهی از تأثیرات رسانه‌ای؛ در مجموع و در کنار هم چیستی سواد مجازی را بر ما روشن می‌سازد.

در عصر الگوریتم چه باید کرد؟

متین‌فر عصر حاضر را عصر الگوریتم نامید و تأکید کرد: تا کنون پیمایش سواد مجازی به طور جدی و اساسی انجام نشده است؛ لذا در این حوزه ابتدا باید آمایش سرزمین مجازی صورت گیرد، موضوعات اولویت‌بندی و نظام تدوین شوند، سپس نهضت را به طور عملی اجرا کنیم.

وی ابعاد سواد رسانه‌ای را شناختی، احساسی، زیبایی‌شناسی و اخلاقی عنوان کرد و ادامه داد: فقدان ادبیات موضوعی در حوزه سواد رسانه‌ای، نبود متولی در زمینه توسعه و گسترش بحث آموزش سواد رسانه، کم‌توجهی سیاستگذاران و برنامه‌ریزان در اختصاص امکانات مناسب برای آموزش، فقر دانش اطلاعاتی و ارتباطی جامعه، پایین بودن سواد رسانه‌ای در میان کارگزاران رسانه‌ای و عدم آماده‌سازی و ایجاد محیطی برای به‌کارگیری سواد رسانه‌ای، از جمله موانع توسعه این حوزه است.

اولویت دگردیسی دیجیتال

مدیر مرکز سواد فضای مجازی سازمان سراج در نشست هم اندیشی فضای مجازی که با حضور برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی، پلیس فتا و دانشجویان و اساتید دانشگاهی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل برگزار شد نیز گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌فرمایند “اگر من رهبر نبودم در این مقطع زمانی دوست داشتم رئیس فضای مجازی باشم”، که نشانگر نظر ایشان بر اهمیت فضای مجازی و گرایش نخبگان و متخصصان این حوزه به سمت داده‌پروری است.

وی افزود: در بطن هر تغییر، هم فرصت هست، هم تهدید؛ لذا در حوزه مجازی، مسدودسازی پاسخگو نیست، بلکه دگردیسی دیجیتال لازم است؛ به این معنا که تحولات فناورانه جدید تبیین، تبعات مثبت و منفی آن بررسی و سپس راهکاری برای بهره‌مندی از آن و جلوگیری از تبعات منفی ارائه شود که برای این موضوع، شناخت پدیده، بررسی راهکارهای مواجهه با آن و انتخاب مناسب‌ترین مسیر، ضرورت دارد.

متین‌فر نفوذ فضای مجازی در تمام ساحات زندگی را برای آینده متصور شد و بیان کرد: فضای مجازی تمام خلأهای رفتاری را پر می‌کند، چرا که توانایی تحمیل رفتار دارد؛ از این رو بلوغ دیجیتالی حکم می‌کند که بپذیریم تحولی در حال انجام است و برای مواجهه با آن باید برنامه‌ریزی و اقدام شود.

وی با تأکید بر حمایت از پیام‌رسان‌های بومی یادآور شد: زمانی که کاربران اپلیکیشن‌هایی نظیر وایبر به تلگرام روی آوردند، این پیام‌رسان قابلیت‌های کنونی را نداشت؛ چطور می‌شود که حال آگاهانه یا غیرآگاهانه از برخی نواقص پیام‌رسان‌های بومی گله داریم در حالی‌که باید سرمایه‌گذاری‌هایی در این خصوص انجام گیرد که خود، پروسه‌ای زمان‌بر خواهد بود اما نتیجه‌ای مثبت در پی خواهد داشت.

پرواز را بیاموزیم

مدیر مرکز سواد فضای مجازی سازمان سراج نقش اساتید دانشگاه در فراگیر شدن موضوع سواد را بسیار مهم برشمرد و افزود: با این پیش‌بینی که آینده جهان در دست هوش مصنوعی خواهد بود، در فضای تاریکی که پیمایش و کلینیک و حتی جزوه ویژه‌ای در حوزه روانشناسی فضای مجازی نداریم، لازم است متخصصان این حوزه، هریک به سهم خود، شمعی روشن کنند تا پالایش درست از نادرست صورت پذیرد، بر این اساس استادان، متخصصان و پژوهشگران، با راهنمایی‌های مفید در زمینه ارتقای سواد فضای مجازی جامعه نقش بسزایی دارند که البته بهتر است این فضاسازی و جهت‌دهی و آگاهی‌بخشی از سطح مدارس آغاز شود.

متین‌فر به این تأکید رهبر معظم انقلاب که فرمودند “باید دشمن را از فضای مجازی کشور بیرون برانید و بتارانید؛ این باید نتیجه باشد؛ تحول هوشمندانه‌ای در فضای مجازی باید صورت گیرد” ، تاراندن دشمن از فضای مجازی را رسالت جبهه انقلاب در قبال فضای مجازی دانست و گفت: پرواز را بیاموزیم، نه برای آن‌که از زمین جدا شویم، بلکه برای آن‌که به اندازه زمین تا آسمان گسترده شویم./

نوشتن یک پیام

Your email address will not be published.

پست مرتبط

Enter your keyword